Ubezpieczenie auta z zagranicy

Sprowadzanie samochodów z zagranicy i poruszanie się nimi po polskich drogach należy już do codzienności. Polacy najczęściej decydują się na auta niemieckie, francuskie i holenderskie. Jednak nabycie samochodu za granicą wiąże się z dopełnieniem większej liczby obowiązków, niż w przypadku zakupu pojazdu od polskiego właściciela, w szczególności takiego, który mieszka w niedalekiej okolicy. Zmiany będą wynikać między innymi w ubezpieczeniu pojazdu. Jak więc wygląda w praktyce ubezpieczenie auta z zagranicy?

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy, gdy samochód jest zarejestrowany

Decydując się na zakup samochodu za granicą, możemy napotkać na swojej drodze dwie sytuacje. Pierwsza z nich dotyczy samochodu, który nadal jest zarejestrowany poza granicami naszego kraju, druga z kolei – gdy auto nie jest zarejestrowane za granicą.

Każdy samochód, niezależnie od tego, gdzie został kupiony, musi być objęty ubezpieczeniem OC. W sytuacji, gdy samochód nadal jest zarejestrowany za granicą, posiada polisę OC oraz ważne badanie techniczne możemy poruszać się nim po drogach przez 30 dni. W tym czasie należy dopełnić wszelkich formalności – w tym zarejestrować pojazd w Wydziale Komunikacji i wykupić całoroczne ubezpieczenie. W pierwszej kolejności należy jednak zarejestrować pojazd, a dopiero później wykupić polisę.

W sytuacji, gdy samochód jest zarejestrowany za granicą, jednak nie posiada ważnego OC lub Zielonej Karty, nowy właściciel zobowiązany jest do wykupienia krótkoterminowej polisy OC, która jest ważna przez 30 dni.

Ubezpieczenie samochodu z zagranicy, gdy nie jest on zarejestrowany za granicą

W momencie, gdy poprzedni właściciel samochodu wyrejestrował go, pozostaje nam rozwiązanie, jakim jest zakupienie tymczasowych tablic wywozowych z krótkoterminowym ubezpieczeniem OC. Analogicznie do poprzedniej sytuacji ono również ważne jest 30 dni, w ciągu których należy zarejestrować i ubezpieczyć samochód.

Ubezpieczenie auta z zagranicy – samochód kupiony w komisie

Aby zakupić samochód z Niemiec czy Francji, wcale nie musimy wyjeżdżać za granicę. Pojazd możemy kupić od pośrednika – najczęściej jest nim komis. Jednak właściciel komisu również musimy posiadać samochody objęte ubezpieczeniem. W świetle przepisów prawa nie ma znaczenia czy pojazd porusza się po drogach, czy też stoi na obszarze komisu. Dlatego też handlarze sięgają po krótkoterminowe ubezpieczenia OC. W momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży dokument potwierdzający ważne ubezpieczenie zostanie nam przekazany. Warto jak najszybciej upewnić się ile czasu upłynęło od dnia podpisania umowy przez właściciela komisu. Ilość dni pozostała do końca umowy jest terminem, w którym musimy zmieścić się z wykupieniem całorocznego ubezpieczenia. Polisa krótkoterminowa nie przedłuża się bowiem automatycznie. Warto o tym pamiętać, ze względu na wysokie kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjnym za brak aktualnej polisy OC. Grzywna za zwłokę powyżej 14 dni to aż 5600 zł.