Niestety, ale jeżdżąc zawodowo, musisz liczyć się z wyższą ceną za ubezpieczenie OC. Bardzo ważnym czynnikiem, branym pod uwagę przy ustalaniu składki, jest przeznaczenie pojazdu. To chyba logiczne, że ubezpieczenie samochodu używanego w szkole jazdy czy w charakterze taksówki wyjdzie nam drożej. Zwyżki sięgać mogą nawet 200%!
zawodowy_kierowca_kolo
Jak uniknąć wysokich kosztów i kupić tanie OC dla zawodowego kierowcy?
Cóż, sposobów jest kilka:
jeśli jesteś właścicielem firmy i korzystasz z floty pojazdów, najlepiej jest wykupić polisy dla wszystkich aut w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym. Dostaniesz wówczas zniżkę;
na zniżkę mogą liczyć również kierowcy, którzy legitymują się więcej niż jedną kategorią prawa jazdy – np. B + C, B + D, B + CE;
i oczywiście polecamy zestawienie cen polis przez internet. Znajdziesz wówczas bardzo szybko najbardziej odpowiadającą Ci cenowo ofertę. Jest to chyba najlepszy sposób, biorąc pod uwagę, jak wysokie mogą być ceny składki za OC samochodu specjalnego przeznaczenia.
Co z odpowiedzialnością za szkody spowodowane autem służbowym?
Niby logiczne jest, że za szkody spowodowane przez kierowcę prowadzącego samochód firmowy odpowie przedsiębiorstwo. Ale, ale… W Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym znajdzie się zapisek o stłuczce lub wypadku, spowodowanym przez danego kierowcę. Informacja ta zostanie udostępniona towarzystwom ubezpieczeniowym, co może (choć nie musi) wiązać się z utratą zniżek za bezszkodowość również jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu prywatnego.
Powiązanie historii „prywatnej” i „firmowej” w przypadku kierowcy może mieć też i swoje dobre strony. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych przyznaje zniżki kierowcom, którzy legitymują się czystą historią za kółkiem samochodu służbowego. Jedynym warunkiem jest oświadczenie z firmy, że jesteś jedynym użytkownikiem pojazdu, nie możesz również brać samochodu na współwłasność z nikim.