Czy zniżki OC przechodzą na małżonka?

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, bez którego nie można poruszać się danym autem. Za jego brak w najlepszym razie można zapłacić mandat, a w najgorszym – w przypadku kolizji, czy wypadku – nawet sporą karę. Jednak koszta tego ubezpieczenia bywają spore, zwłaszcza gdy ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z autem i wykupuje OC po raz pierwszy.

Jak obniżyć koszt OC?

Im dłużej ktoś jest kierowcą i to bezwypadkowym (chodzi o wypadki i kolizje z własnej winy), tym na większe zniżki może liczyć. I to jest dobra wiadomość dla każdego! Jednak zanim dana osoba odczuje w sposób pozytywny upływ czasu na koszcie polisy OC, może minąć ładnych kilka lat. A przecież nie jest to jedyny koszt użytkowania samochodu.

Nic więc dziwnego, że zanim podpisze się umowę z ubezpieczycielem na OC, każdy szuka jak najtańszej oferty. Dzisiaj jest to łatwiejsze, niż jeszcze kilka lat temu. Można skorzystać z jednej coraz liczniejszych porównywarek ubezpieczeń. Aby obliczyć tutaj koszt OC, należy wpisać pewne dane, w tym:

  • jak długo ma się prawo jazdy,
  • czy spowodowało się w ostatnich latach kolizję lub wypadek,
  • ilu kierowców używa dany samochód,
  • ile km średnio przejeżdża się danym autem w ciągu roku kalendarzowego,
  • gdzie znajduje się auto, gdy nie jest użytkowane – chodzi głównie o miejsce parkowania – na ulicy, w prywatnym garażu, na posesji właściciela itd.

Następnie klient otrzymuje wyliczone wartości polis  OC od przynajmniej kilku firm ubezpieczeniowych. Różnią się one kwotowo i to czasem dość znacznie. Jeśli jednak wciąż jest to spora suma, można pomyśleć jeszcze o jednym rozwiązaniu. Jeśli współmałżonek też jest kierowcą i wykupywał już OC, daje to kolejną szansę na mniejszy wydatek. Co to znaczy? Czy zniżki OC przechodzą na współmałżonka?

Jak współdzielić ze współmałżonkiem zniżki na OC?

Pierwszym warunkiem jest wspólnota majątkowa między małżonkami. Wystarczy w tej sprawie podpisać odpowiednie oświadczenie przed wykupieniem polisy.

Jeśli jednak małżeństwo ma rozdzielność majątkową, wtedy musi zarejestrować samochód na obydwoje współmałżonków.

Oczywiście w pewnych sytuacjach może zaistnieć problem z przeniesieniem zniżek na OC na współmałżonka. Wszystko zależy od poszczególnych ubezpieczycieli. Czasem firma wymaga, aby dana osoba nie miała na swoim koncie żadnych szkód powstałych z jej winy. Innym razem przeniesienie zniżek jest niemożliwe, jeśli współmałżonek ma już pewną historię w posiadaniu polis OC.

Warto też pamiętać, że wraz ze zniżkami, współmałżonek przejmuje też historię szkód. Jednak i tak warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, ponieważ koszt polisy OC będzie jednak niższy, niż bez żadnej zniżki. Klient przejmuje bowiem zniżki w wysokości posiadanej już przez współmałżonka niezależnie, czy będzie to 10%, czy wartość maksymalna.

Dzisiaj przy zakupie polisy OC można zaoszczędzić sporo czasu, załatwiając wszystko z domu. Jak dodać do tego zniżki przejęte od współmałżonka, załatwianie tej sprawy przestaje być problemem.