Polski system prawny nie przewiduje konieczności posiadania apteczki samochodowej przez kierowców poruszających się pojazdami na terenie kraju. Wiele osób podziela to stanowisko, nie zdając sobie sprawy, że ten niedoceniany przedmiot najczęściej nie jest niezbędny aż do momentu wystąpienia tragedii. Niestety, choć wypadków nie da się skutecznie przewidzieć, warto jednak zawczasu zakupić apteczkę pierwszej pomocy. Zajmuje ona niewiele miejsca w samochodzie, a w razie wypadku może uratować komuś życie, zwłaszcza, że w razie wypadku kierowca lub świadek zdarzenia jest ustawowo zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy.
Dlaczego warto posiadać apteczkę samochodową?
Wielu kierowców ma obawy przed udzielaniem pierwszej pomocy. Jednak jeśli chodzi o życie najbliższych nie warto ryzykować. Podstawowe artykuły medyczne mogą okazać się na wagę złota i na pewno sprawdzą się lepiej niż prowizoryczne materiały w sytuacjach kryzysowych. Przede wszystkim wszystkie materiały, gazy i bandaże w apteczce samochodowej zostały poddane procedurze wyjaławiania, zatem nie ma obawy, że podczas opatrywania ran dojdzie do groźnego dla życia i zdrowia zakażenia.
Co więcej, nowoczesne środki, w jakie można wyposażyć apteczkę samochodową, znacznie ułatwiają procedurę udzielenia pierwszej pomocy. Zawierają czytelne i schematyczne instrukcje, które pomogą przypomnieć sobie podstawy czynności ratujących życie w sytuacjach stresowych oraz pomagają przełamać opór związany z kwestiami higienicznymi (szczególnie przydatne w tym względzie okazują się maseczki do sztucznego oddychania oraz rękawice lateksowe). Należy pamiętać, że udzielając pierwszej pomocy zgodnie z procedurami medycznymi dbamy także o własne bezpieczeństwo, gdyż stosowanie środków ochrony osobistej chroni przed zakażeniem się różnymi chorobami, w tym wirusem HIV, w kontakcie z krwią i wydzielinami ciała osoby poszkodowanej.
Obecne trendy w wyposażeniu apteczek starają się także jak najbardziej uprościć procedury, tak, by nawet bardzo zdenerwowana osoba mogła je wykonać z łatwością i bez zbędnych komplikacji. Świetnym wynalazkiem są między innymi elastyczne siatki opatrunkowe, służące do mocowania opatrunków. Dopasowują się do kształtu oraz rozmiaru opatrywanego miejsca, zastępują tradycyjne bandaże, a ich założenie zajmuje zaledwie kilka sekund.
Co powinno znajdować się w apteczce samochodowej?
Standardowe wyposażenie apteczki samochodowej obejmuje:
-
Plastry, kompresy i opatrunki w różnych rozmiarach
-
Opaski elastyczne i siatki opatrunkowe
-
Chustę trójkątną
-
Rękawice lateksowe
-
Koc ratunkowy (dwustronna folia termiczna) o rozmiarach 160 x 210 cm
-
Nożyczki z zaokrąglonymi końcami 14,5 cm
-
Instrukcję udzielenia pierwszej pomocy
O tym należy pamiętać posiadając apteczkę samochodową:
-
W apteczce należy utrzymywać ład i porządek, tak, by łatwo odnaleźć potrzebne przedmioty w razie potrzeby
-
Apteczka nie powinna zawierać leków – mogą one zostać podane nieprawidłowo i narazić poszkodowanego na niebezpieczeństwo (np. ze względu na nadwrażliwość na substancję leku lub interakcje z innymi środkami przyjmowanymi przez osobę, która wymaga pomocy)
-
W apteczce nie należy przechowywać ostrych przedmiotów i płynnych środków dezynfekujących
-
Należy regularnie uzupełniać zużyte wyposażenie apteczki samochodowej
-
Trzeba pamiętać, że środki medyczne po upływie terminu ważności powinny zostać wymienione na nowe
-
Standardowo powinno się sprawdzać wyposażenie apteczki samochodowej raz w roku. Warto ustalić sobie konkretną procedurę przypominającą o konieczności sprawdzenia apteczki, np. sprawdzać jej stan przy okazji odnawiania polisy OC. Bezpieczeństwo to podstawa!
Comments are closed.