Nowy rok – czego możemy się spodziewać?

Już niedługo nowy rok, a wraz z nim nowe wyzwania i nowe… opłaty, w tym m.in. za OC. Niestety, jeżeli podwyżki, które dotknęły kierowców w 2015 r., mocno uderzyły również po Twojej kieszeni, nic nie zapowiada, żeby 2016 r. miał być łaskawszy. Prognozy są pesymistyczne i wskazują, że nawet, jeśli ceny OC nie wzrosną, to najprawdopodobniej się nie zmniejszą.

Zapomnij o tanim OC

Wielu doświadczonych kierowców z wysokimi zniżkami ma w pamięci niskie ceny sprzed kilku lat, kiedy 300-400 zł w zupełności wystarczyło, żeby opłacić polisę OC dla miejskiego auta z niewielkim silnikiem. Jeszcze do niedawna sytuacja klienta na rynku obowiązkowych ubezpieczeń rzeczywiście była bardzo korzystna z uwagi na ogromną konkurencję i walkę cenową pomiędzy towarzystwami. Porównywarka ubezpieczeń Najtaniej u Agenta pokazuje jednak, że cenowe Eldorado dla kierowców skończyło się wraz z nadejściem 2016 r. Co więcej, trend wzrostowy cały czas się utrzymuje i nic nie wskazuje, żeby miał się zmienić.

Podwyżki OC wynikają z kilku czynników. Najważniejszym wydaje się zakończenie wojny cenowej o klienta, z powodu której cała branża obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych poniosła w 2015 r. bardzo bolesną stratę w wysokości ponad 1 mld zł. Nie mogąc sobie pozwolić na dalsze straty, towarzystwa ubezpieczeniowe były zmuszone do podniesienia cen, co z całym impetem nastąpiło w 2016 r. Niemała w tym rola Komisji Nadzoru Finansowego, która poprzez wydawanie kolejnych rekomendacji podnoszących jakość obsługi powypadkowej i wartość wypłacanych odszkodowań mocno – i skutecznie – naciskała na ubezpieczycieli, żeby zwiększyć stawki OC i uniknąć finansowej zapaści całej branży, analogicznej do sytuacji z 2015 r.

Czynniki sprzyjające drogiemu OC

Kolejnym czynnikiem, który powoduje dynamiczny wzrost cen OC, jest sądzenie się osób poszkodowanych o coraz większe kwoty z tytułu odszkodowania za szkody spowodowane przez ubezpieczonych kierowców. Wykorzystując sprzyjające regulacje prawne, poszkodowani uzyskują większe rekompensaty niż jeszcze kilka lat temu, co w oczywisty sposób odbija się na wzrastających składkach OC, z których odszkodowania są wypłacane. W 2017 r. to zjawisko zapewne jeszcze bardziej się nasili, więc nie należy się spodziewać obniżek OC.

Niestety, nowy rok nie wróży niczego dobrego dla kierowców, którzy chcą oszczędzić na OC. Prawne i rynkowe uwarunkowania powodują, że lepiej przygotować się na kontynuację podwyżek z 2016 r. niż liczyć na upusty. Aby zapłacić jak najmniej, sprawdź cenę OC w kalkulatorze OC, gdy nadejdzie czas przedłużenia lub wykupienia ubezpieczenia. Dzięki temu znajdziesz najtańszą ofertę, co zrekompensuje ewentualne podwyżki.