Ubezpieczenie OC dla młodych – co zrobić by płacić mniej

Marzeniem większości młodych osób jest posiadanie własnego samochodu, dzięki niemu mamy poczucie niezależności ale także uczy nas poczucia obowiązku. Będąc kierowcą bierzemy na siebie odpowiedzialność za siebie, swoich pasażerów ale także za pozostałych uczestników ruchu drogowego. Towarzystwa ubezpieczeniowe do młodych kierowców często podchodzą z dozą nieufności i oferują droższe ubezpieczenia. Zastanówmy się na co towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę gdy młody kierowca zgłasza chęć ubezpieczenia samochodu.

Pierwszym i najważniejszym kryterium jest wiek kierowcy. Młodzi kierowcy wciąż są zaliczani do najbardziej niebezpiecznej grupy uczestników ruchu drogowego. Młodzieńcza fantazja połączona z brakiem doświadczenia przyczyniają się do tego, że początkujący kierowcy wciąż blado wypadają w statystykach. Stąd też cały czas słyszymy o nowych pomysłach obostrzeń dla młodocianych kierowców. Ta negatywna opinia o początkujących kierowcach także wpłynęła na postrzeganie ich przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Dopiero po ukończeniu 26 roku życia kierowca może liczyć na jakiekolwiek zniżki. Niemniej istotnym czynnikiem, który wpływa na wysokość ubezpieczenia samochodu jest staż posiadania prawa jazdy. Krótki staż wiąże się z mniejszym doświadczeniem co w konsekwencji przekłada się na większe ryzyko spowodowania kolizji. Jeżeli od zdania egzaminu na prawo jazdy upłynęło mniej niż 3 lata musimy się liczyć z wyższą ceną ubezpieczenia. Trzecim podstawowym kryterium jest nasza historia jako kierowcy a dokładniej rzecz ujmując jak długo jeździmy bez wyrządzenia szkody drogowej. Młody kierowca, który niedawno zdał prawo jady lub dopiero co zdobył prawo jazdy nie może się pochwalić dobrą historią ubezpieczeniową. Na wysokość składki mają wpływ pozostałe czynniki takie jak wiek auta czy nawet stan cywilny kierowcy.

Co zatem zrobić żeby obniżyć swoją stawkę ubezpieczenia? Przede wszystkim zanim wybierzemy ubezpieczenie dobrze jest porównać oferty od kilu firm. W serwisie ubezpieczamy auto znajdziesz najtańsze OC https://ubezpieczamy-auto.pl/najtansze-oc/ bez konieczności umawiania się na spotkania z przedstawicielami handlowymi w celu znalezienia najtańszej opcji. Aby obniżyć stawkę OC jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zarejestrowanie samochodu na kogoś z rodziny kto posiada już bogatą historie jako kierowca a siebie dopisać jako współwłaściciela. Należy pamiętać że w takiej ubezpieczyciel bierze pod uwagę zniżki jednej osoby oraz zwyżki drugiej. Korzystając z porównywarki OC na ubezpieczamy auto możemy natknąć się na okresowe promocje i zniżki, które oferuje towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jak widać młoda osoba może płacić niedużo za OC, są czynniki których nie da się oszukać jak np. wiek, czy staż ale warto poświęcić chwilę a na pewno znajdziemy ofertę dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości.

Samochód bez prawa jazdy dla młodego – czy wystarczy tylko dowód osobisty?

Osoba, która nie może formalnie prawa jazdy może pomyśleć o zakupie samochodu bez prawa jazdy, który można prowadzić mając dowód. W takich sytuacjach rozwiązaniem może być samochód bez prawa jazdy. Dowiedz się, jakie auta są zaliczane do tej grupy i jakie wymogi musisz spełnić, aby z nich korzystać czytając nasz poradnik „Samochód bez prawa jazdy – czy wystarczy tylko dowód osobisty? Co mówią przepisy?