Jak bez większego zachodu obniżyć cenę ubezpieczenia OC.

Polisa OC zawsze jest droga. To jest podstawowa zasada, światło przewodnie myślenia, mantra wszystkich kierowców. Nie ma takiej ceny, która nie wydawałaby się właścicielom samochodów za mała lub co najmniej odpowiednia. Nie jest jednak też tak, że płacić za ubezpieczenie trzeba aż tyle, iż konieczne jest planowanie tego wydatku przez cały rok.

Ci starsi kierowcy, starsi doświadczeniem oczywiście, są góry na lepszej pozycji, ponieważ od razu posiadają coś, co pozwoli im na znaczne obniżenie cen – zniżki. Zniżki naliczane za bezszkodową jazdę najlepiej wpływają na obniżenie składki na OC. Z drugiej jednak strony młodzi kierowcy, również chodzi o młodych doświadczeniem, są z kolei na z góry straconej pozycji. Nie posiadają żadnych zniżek, ledwo co dostali prawo jazdy, samochód odbiorą z komisu za tydzień. Dla takich kierowców towarzystwa ubezpieczeniowe, delikatnie mówiąc, nie mają zachęcających czy interesujących ofert. Mówiąc trochę prostszym językiem – oferty są tak drogie, że czasem przewyższają wartość pierwszego sam samochodu. Jednak sprytny kierowca, ma w zanadrzu kilka asów w rękawie, aby wypełnić swój obowiązek, a przy okazji nie zbankrutować.

Współwłaściciel
Pierwszą bardzo skuteczną metodą jest współwłaściciel samochodu. Najlepiej, aby była to osoba długo prowadząca samochód i posiadająca wysokie ulgi z tytułu bezszkodowej jazdy. Może to być ktoś z rodziny, ale jeżeli mamy przyjaciół lub znajomych, którzy mają już maksymalne ulgi warto ich również zapytać o możliwość zostania współwłaścicielami. W większości towarzystw jeżeli na dowodzie rejestracyjnym widnieją dwie osoby jako właściciele, do obliczenia składki przyjmuje się korzystniejsze zniżki czyli te, które bardziej obniżą cenę ubezpieczenia.

Mała pojemność
Kolejnym sposobem, który może wpłynąć na obliczaną składkę może być rodzaj wybranego pojazdu. Z pewnością nie dostanie się oferty poniżej 1500 zł za pojazd z silnikiem 2998 ccm. Warto więc przy wyborze pierwszego pojazdu pochylić się nad tą kwestią i przemyśleć to wszystko dobrze. Mniejsza pojemność silnika nie pozwoli co prawda rozwijać zawrotnych prędkości, ale pomoże w bezwypadkowym przejechaniu kilu pierwszych lat i wypracowaniu własnych zniżek.

Zakup online
Cenę polisy można również obniżyć przez kupowanie jej prze Internet. Obecnie prawie każde towarzystwo oferujące ubezpieczenia online, posiada specjalne zniżki za zakup OC na stronach firmy. Najczęściej zniżka wynosi 5%, ale jeśli płatności dokona się kartą kredytową, można dodatkowo zmniejszyć cenę o kolejne 5%. Warto również przez kalkulacją sprawdzać aktualne promocje dostępne na witrynach ubezpieczyciela. Może się zdarzyć, że aktualnie trwająca oferta dodatkowo wpłynie na jeszcze większe zmniejszenie ceny OC.

Porównywarki OC
Dobrym sposobem na szukanie oszczędności jest korzystanie z porównywarek ubezpieczenia. Narzędzia darmowe i łatwo dostępne, a mogą bardzo pomóc w szukaniu najtańszej polisy. Ich działanie jest banalnie proste, wystarczy uzupełnić internetowy formularz i otrzymuje się wyniki w postaci nawet kilkunastu ofert ubezpieczenia i po prostu wybiera się tą najtańszą.

Jak się liczy polisy
Dokładna cena ubezpieczenia tak naprawdę zależy od bardzo wielu różnych czynników. Nie sposób przedstawić jednej metody, która zagwarantuje duże obniżenie ceny. Wpływ na składkę ma nie tylko rodzaj samochodu i zniżki, ale i wiek kierowcy, lata jego doświadczenia, stan cywilny, posiadane niepełnoletnie dzieci, miejsce zamieszkania, to czy będzie wyjeżdżał za granicę, ile planuje przejechać km w kolejnym roku, obecny przebieg i wiele innych czynników, o których wiedzą jedynie towarzystwa.