Rekalkulacja składki OC – czy trzeba się jej bać?

Znalezienie taniego OC, które nie nadwyręży kondycji finansowej właściciela auta, to z całą pewnością powód do radości. Jednak osoby wykupujące polisę muszą liczyć się z możliwością rekalkulacji wysokości składki. Może ona ulec zmianie – i to także na niekorzyść ubezpieczonego. Kiedy i dlaczego należy się jej spodziewać? Czy można ustrzec się przed podwyższeniem wysokości opłat?

Co ma wpływ na wysokość składki polisy OC?

Każdy, kto choć raz miał okazję zawierać umowę ubezpieczenia OC na samochód, przekonał się, że stawki proponowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe mogą być naprawdę różne. Jednak to, ile trzeba będzie zapłacić za polisę, nie zależy wyłącznie od oferty konkretnej firmy.

Na cenę za OC wpływają rodzaj, stan i parametry techniczne samego auta. Liczy się między innymi jego rok produkcji, liczba przejechanych kilometrów, marka oraz model. Nie mniejsze znaczenie ma to, kto jest właścicielem i użytkownikiem pojazdu. W najmniej korzystnej sytuacji są młodzi kierowcy, którzy właśnie otrzymali prawo jazdy i kupują swój pierwszy samochód. Więcej zapłacą też single oraz osoby mające na swoim koncie wypadki drogowe.

Na tej podstawie firma ubezpieczeniowa oblicza stawkę za OC – kwotę tą trzeba zapłacić raz na 12 miesięcy. Dlaczego więc ubezpieczony dostaje niekiedy informację, że musi dopłacić do uiszczonej przez siebie składki?

Rekalkulacja OC – co decyduje o tym, że ubezpieczyciel zmienia wysokość składki?

Rekalkulacja OC może wiązać się także z obniżką wymiaru składki – wtedy zapłacona nadwyżka jest zwracana ubezpieczonemu. W gorszym położeniu są ci, których dotknęła podwyżka. Co wpływa na taki stan rzeczy?

Rekalkulacja oznacza, że ubezpieczyciel na nowo oblicza wysokość OC na podstawie branych przez niego pod uwagę kryteriów. Niekiedy za podwyższenia kosztów ubezpieczenia są odpowiedzialni sami kierowcy. Można spodziewać się, że trzeba będzie dopłacić do polisy wtedy, gdy:

  • podczas zawierania umowy ubezpieczenia podano błędne dane – bywa, że samochód jest kupowany przez kierowcę z wieloletnim stażem i to także on zawiera umowę na OC. Jednak kiedy użytkownikiem auta jest również osoba, która ma zdecydowanie krótsze doświadczenie za kółkiem, może to spowodować podwyższenie wymiaru składki. Jeżeli taki kierowca będzie sprawcą wypadku samochodowego, to ubezpieczyciel oczywiście wypłaci odszkodowanie, jednak z dużym prawdopodobieństwem zażąda dopłaty do wcześniej ustalonej składki
  • nowy właściciel auta decyduje się na skorzystanie z polisy zbywcy samochodu – poprzedni właściciel może sprzedawać pojazd, który ma ważną polisę OC. Wielu nabywców decyduje się na skorzystanie z tego ubezpieczenia. Trzeba być jednak świadomym tego, że na koniec obowiązywania umowy ubezpieczyciel ma prawo podwyższyć wysokość składki. Zwykle dzieje się tak wtedy, kiedy auto należało do doświadczonego, mogącego pochwalić się bezszkodową jazdą kierowcy, a trafiło do rąk mniej wprawionego w jeździe właściciela.

Niestety sytuacja, że składka zostaje obniżona, zdarza się o wiele rzadziej. Co zatem można zrobić, aby uniknąć niemiłego zaskoczenia i nie narazić się na dopłatę do OC?

Jak zminimalizować ryzyko rekalkulacji składki OC?

To, w jakiej sytuacji może znaleźć się kierowca, jeżeli chodzi o podwyższenie składki OC, opisano na stronie https://rankomat.pl/samochod/rekalkulacja-skladki-oc-czy-trzeba-sie-jej-bac. W większości przypadków rekalkulacji OC można uniknąć. Trzeba być jedynie o krok przed firmą ubezpieczeniową.

Jeżeli pojazd jest kupowany z drugiej ręki i ma ważną polisę, należy zwrócić się z wnioskiem do ubezpieczyciela o rekalkulację składki. Może okazać się, że korzystniej będzie kupić nowe OC niż dopłacić do wciąż obowiązującej umowy. Kiedy nowy właściciel zlekceważy taką możliwość, może otrzymać rekalkulację na koniec okresu ubezpieczeniowego. Wtedy niewiele można zdziałać, jeżeli chodzi o ustrzeżenie się przed koniecznością uiszczenia dopłaty. Trzeba również zawsze rzetelnie podawać dane dotyczące właścicieli auta i samego samochodu. Minimalizuje to ryzyko niekorzystnej kalkulacji.

Gdy firma ubezpieczeniowa podniesie wysokość OC, można odwołać się od jej decyzji. Jednak należy mieć na uwadze, że nieuregulowanie w terminie dopłaty może skutkować wpisem do KRD.

Oferty ubezpieczeń OC/AC najlepiej sprawdzić w internetowym kalkulatorze porównując oferty kilkunastu firm ubezpieczeniowych. Najlepszy kalkulator oc/ac znajdzie Ci ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb bez wychodzenia z domu!